Beretning Bramming IF Motion – 2024
Antallet af betalende medlemmer er nu nede på 160 – en tilbagegang på 10 %. Vi har en udfordring med at tiltrække nye medlemmer samtidig med, at de ældre falder fra.
Generelt for de afholdte arrangementer og løb er; der kommer færre deltagere end tidligere, og det må komme ind under senfølger efter Corona.
Visionen eller måske snarere håbet for 2025 er, at iværksætte tiltag, der kan fastholde de eksisterende medlemmer, og i bedste fald kan tiltrække nye medlemmer.
Løb
Klubben har som sædvanligt deltaget i diverse løb, cross, halve- og hele Marathons.
Klubbens egne løb, Night Trail, Skjern Bank Løbet og Storgaard Biler Tøseløb er alle gennemført med stor succes.
Racer/Gravel & MTB
Gravel afdelingen kunne igen afholde Marsk Gravel, som trækker deltagere fra hele landet.
Sydvest Gravel er fortsat, hvor 5 klubber: 2 fra Varde, SGI, Vejen og BIF Motion er gået sammen. Hver klub arranger et gravelløb for alle. Løbene afvikles i vintersæsonen.
Storgaard Biler Stjerneløb blev igen gennemført med eksterne deltagere.
Bent Pedersen Cup blev afviklet på traditionel succesfuld vis.
Det traditionsrige Club La Santa MTB Cup blev ligeledes afholdt med succes.
Derudover har klubben deltaget i diverse løb inden for Racer, Gravel og MTB.
Sociale aktiviteter
Det blev igen afholdt sociale aktiviteter på tværs af aktiviteterne.
Økonomi
Motionsafdelingen kommer ud af 2024 med et lille overskud, som kan tilskrives senfølgerne, idet udgifterne til eksterne løb er lavere end forventet.
Motionsudvalget består i 2024 af Tove Hansen (Kasserer & Løb), Michael Beiter (MTB), Jørn Juel Strebøl (Løb) og Nils Christian Jensen (Organisator & Racer/Gravel)
Tak til alle udvalgsmedlemmer, frivillige og sponsorer.
På vegne af Motionsudvalget
NC/Februar 2025